top of page

Yağmur Kalyoncu Takipte: Saç Dedektifinin Peşinde

Sanırım bu hafta internet dizilerinin etkisinde fazlaca kaldım. Bir akıl hastanesinde kardeşini idam edilmekten kurtarmaya çalışan hemşirenin her anı aksiyon dolu, bol entrikalı hikayesini izlerken yazmaya başlayınca benim başlıkta dizinin senaryosunu aratmayacak gibi oldu. Yağmur neyin peşinde? Bu saç dedektifi nereden çıktı? Kim bu uzun saçlı dedektif görünümlü kadın? Yine global düşünüp yerel davrandım. Magazin programlarımızdaki anonslar gibi oldu giriş.

Adı Victoria. Bir yazı dizisi boyunca SAÇ DEDEKTİFİ diyeceğiz ona. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde eğitim aldıktan sonra işi kökünden çözmeliyiz diye yola çıkan güçlü ve başarılı bir dedektif. Bazen ağır ağır ölmeye bırakılan bazen de ani bir ölümle yok olan saç cinayetlerinin dedektifi kendisi. Ona göre bütün kayıpların altında bir neden var. İŞİN KÖKÜNE İNMEMEK.

Ben de sizler için yakaladım saç dedektifini. Nasıl ineriz bu meselenin köküne diye sordum. Yılların birikimi ile neler anlattı neler. Hadi başlayalım.

Sevgili Saç Dedektifi saçlarımız neden dökülür?

Saç Dedektifi: Genellikle saç dökülmesi problemi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, kronik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik faktörler ki başta stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı faktörlerle dökülebilir.

Saç dökülmelerinin önüne geçilebilir mi?

Bu soruya değerli hocam, Profesör Doktor Antonella’nın sözü ile cevap vermek isterim. Her saç dökülmesi geri döndürülebilir değildir. Neden döküldüğünü bilmek gerekir. Teknolojinin ilerlemesi ile birçok tedavi ve terapi yöntemi denenmeye başlandı. Etkili sonuçlar almak mümkün. Saçınızın şimdiki gür ve sağlıklı haline aldanıp nasılsa kökü bende diye rahat davranırsanız ilerleyen zamanlarda size hiç de hoş olmayan sürprizler yapabilir. Ani sürprizleri sevmeyenlerdenseniz önerim Saç Check-Up’ınızı yaptırmanız.

Nedir bu Saç Check-Up’ı?

Saç Check-Up işlemleri için geldiğinizde, öncelikle saçınızın kitle endeksi ölçülüyor. Kilo kontrolünüz için diyetisyene gittiğinizde vücudunuzun kitle endeksinin ölçülmesi gibi. Bu ölçümler sonucunda vücudunuzun ne kadarı su ne kadarı yağ ne kadarı kas belirlenmiş oluyor. Aynı şekilde Saç Check-Up’ında da saçınıza detaylı bir trikolojik analiz uygulanıyor. Saçınıza bir nevi MR çekiliyor gibi düşünebilirsiniz. Hangi taramaların yapılacağına trikologlar karar veriyor.

Trikolojik analiz dedin. Okuyucularımız için Trikolojinin ne demek olduğunu açıklar mısın?


Yunanca ‘Trikhos’ (saç) ve ‘logiki’ (mantık) kelimelerinden oluşan Trikoloji; insan saçının işlevi ve yapısı üzerine araştırmalar yapan bir bilim dalıdır. Saç ve saçlı derinin sorunlarına ve saç dökülmesine odaklanır. Dermatolojinin saç ve saçlı deri ile ilgilenen bir yan dalı diyebiliriz. Saç Check-Up’ında trikologlar tarafından saçınızın veya kafa derinizin fiziksel muayenesi yapıldıktan sonra problemin kaynağına inmek için gerekli olan diğer konularda yani tıbbi geçmişiniz, diyetiniz, yaşam tarzınız ve saç bakımı rutininiz gibi ilgili bilgiler de öğrenilmektedir. Tespit edildikten sonra ihtiyaca göre çeşitli terapi yöntemleri uygulanarak saç dökülmesi yavaşlatılabilir, bazı durumlarda durdurulabilir. Bu arada trikolog probleminizin altında yatan tıbbi bir durumdan kaynaklandığından şüphe ederse, sizi uzman bir doktora yönlendirebilir.

Yepyeni Bir Saç Yoğunlaştırma Sistemi: CNC XT

Saç Check-Up’ını yaptık, dökülmelerin sebeplerini masaya yatırdık. Peki uygulama aşamasında neler oluyor, biraz da bunu konuşalım mı?

Saç Dedektifi: CNC XT adında bir saç yoğunlaştırma sistemi var. İtalya’da Cesare Ragazzi Laboratories tarafından geliştirilmiş olan CNC XT kaynak saç uygulaması saç uzatma, yoğunlaştırma, renklendirme, hacim verme, tepe bölgesi seyreldiklerini kapatma gibi durumlarda oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor. Erkekler saç dökülme problemleri için bu yöntemi denemek isterken, kadınlar daha çok saçlarını hacim kazandırmak veya saçlarını uzatmak için bu yöntemi tercih ediyor. Bir nevi medikal saç kaynak gibi düşünebilirsiniz.

CNC XT kaynak uygulaması, saç ekimi ile birlikte yapılabilir mi?

Evet, yapılıyor ve güzel sonuçlar veriyor. Bu konuda adı dünya çapında bilinen birçok doktor CNC XT uygulamasını saç ekimi ile beraber yapıyor. Örneğin Dr. Bauman (ABD)

CNC XT yöntemini kendinde denedin mi?

İşim gereği 20 yıldan fazla birçok saç kaynak uygulaması denedim. CNC XT uygulamasına başlarda önyargılı yaklaştım ancak kendimde denedikten sonra farkını kısa sürede anladım. Saçlarımı çok rahat yıkıyor ve çok rahat tarıyordum, istediğim gibi saçlarımı topluyor hatta topuz yapabiliyordum.

Kaç seansta fotoğraftaki sonuçları elde ediyorsunuz?

CNC XT için konuşuyorsak, bu çok hızlı bir uygulama aslında. İşlem süresi maksimum 3 saat. İşlemin hazırlık aşaması biraz uzun. İtalya’da hazırlandı için bu süre üç ila dört ayı bulabiliyor.

Kaynak işlemi ile farkı nedir?

Demiştim ya, yıllardır çok farklı saç kaynak uygulaması denedim. Hepsinin ortak bir noktası var; hepsi saç teline uygulanıyor. Bazı kaynaklar tutam şeklinde uygulanıyor, bazıları ise şerit şeklinde uygulanıyor. Kaynaklar ne kadar mikro olsa da saç tellerine eklenerek yapıldığı için ağırlık yaratabiliyor. Bu ağırlık, zaman geçtikçe de saç köklerine zarar verebiliyor. Hele de yanlış uygulanmış bir kaynak ise! Çok büyük SORUNLAR oluşabiliyor. Saç dökülmesi gibi. CNC XT saç tellerine uygulanmayan tek sistem. Direkt saçlı deriye uygulanıyor... Bu yüzden kendi saçına zarar görmüyor ve bilakis daha sağlıklı oluyor.

Uygulama sırasında iğne ilaç vs. kullanılıyor mu?

Ne CNC XT ne de Trikoloji uygulamalarında iğne ve ilaç kullanılmıyor. SPA gibi hayal edebilirsiniz. Saçlarınız için bir dinlenme vakti...

Kaç seans uygulanmalı?

Saçlı deriyi görmeden ve Saç Check-Up uygulamadan bunu söylemek doğru olmaz. Düşünün ki doktora gidiyorsunuz ve birtakım rahatsızlıklarınızı dile getiriyorsunuz. Muayene ve gerekli tahliller yapılmadan doktorunuzun size ilaç vermesi mümkün olmayacağı gibi saçlı deriyi görmeden ve belirli ölçümlere yapmadan kesin ifadeler dile getirmek yanlış olur.

CNC XT saç yoğunlaştırma uygulaması sonrası saç bakımında/temizliğinde nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle Saç Check-Up'ı ile saçın yağlı mı kuru mu olduğuna bakmak gerekli. Sonrasında saçlı deride herhangi bir problem var mı (kepek, kaşıntı vs.) buna bakılmalı. Bu detaylı incelemelerden sonra saç tipine ve ihtiyacına uygun ürün kullanılmalı. Bu detaylara dikkat edilmeden yapılan seçimi saçınıza faydadan çok zarar getirebilir. Pahalı diye ya da markalı diye ihtiyacına uygun olmayan bir ürünü kullanmamanızı tavsiye ederim marketten sakız alır gibi bir şampuan almamalısınız. Saçlarımız en narin organımız. Çok bilinçli yaklaşmalıyız. Ne yazık ki bazen kaybetmeden değerini anlamıyoruz.

Covid 19 Saçları Döküyor Mu?

Sosyal medyada birlikte yaptığımız çalışmaları takip eden bir takipçimiz sorusunu iletmek istiyorum sana. Kendisi Covid 19 hastalığını yaşayıp atlatan fakat sonrasında saç dökülmesi yaşayan biri. “Saçlarımda kopmalar, dökülmeler başladı, güçsüzleşti. Neler yapabilirim?“ diye sormuş. Hastalığa yakalanmamaya çalışmak da hastalıktan kurtulmaya çalışmak da zor bir süreç.

Gündemimiz ne yazık ki Covid-19. Covid 19 hareket özgürlüğünüzü kısıtlayarak sadece sosyal hayatımızı değil, psikolojimizi de çok etkilendi. Hastalığın seyri, her gün önümüze bir tablo ile düşen vaka ve ölüm sayısı ve beraberinde getirdiği ölüm korkusu, hastalıktan korunmaya çalışmak ki bunun için bir çoğumuz evlerinden çıkmamaya gayret ediyor, bu da sosyal hayattan kopmak demek oluyor, tüm bu saydıklarım biraz stres faktörü. Ne yazık ki stres saçlarımızın en büyük ve en “sinsi’’ düşmanı. Bu açıdan değerlendirirsek evet Covid-19 saçların dökülmesine sebep olabiliyor.

COVID-19 sonrasında saçların tel tel değil,

küme küme dökülmeye başladığı durumlar

söz konusu olabiliyor.

Covid 19’a yakalanan ve tedavi sürecine başarılı hastalarda tabii ki çeşitli düzensizliklerin görülmesi normal. Özellikle stres düzeyinin artması ile saç dökülmelerinin yaşanması da olası yan etkilerden. Covid 19 süreci; ‘’hem stres ve psikolojik kaygı’’ faktörlerinden dolayı saçlarınızın dökülmesini tetikliyor olabilir hem de vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak, yeni saçların çıkması için vücudun yeterince gücü bulamamasına yol açabilir. Özellikle bu dönemde, kalıcı saç hasarları gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için muhakkak trikolog (saç uzmanlarına) başvurulması gerekir.

Covid 19 hastaları için önerim; lütfen saçlarım dökülür mü diye ayrıca bir strese girmeyin. Çok sakin bir şekilde tedavinizi odaklanın. İyi beslenin. Moralinizi yüksek tutun. Önceliğiniz hastalığı vücuttan göndermek. Stres ve kaygı bağışıklığınızın düşmesine neden olur ki bu süreçte hiç istenmeyen bir durumdur bu. Tedavinizi başarı ile tamamladıktan sonra yoğun, tel tel değil küme küme dökülen bir saç dökülmesi yaşarsanız, bir saç Check-Up yaptırmanızı öneririm. Gerekli analizlerden sonra sizin için en uygun işleme başlanacaktır.

Merak ettiğim o kadar çok konu başlığı var ki hepsini buraya sığdıramadım. Sanırım bir süre daha peşini bırakmayacağım.

Saç Dedektifi: Saç sağlığı ve bakımı konusunda neredeyse herkesin bir fikri ve hatta önerisi var şunu kullan bu bakımı yaptır… Ne yazık ki bunların bilimsel olarak bir karşılığı yok. Üstelik bu dost tavsiyelerinin faydadan çok zararı olabiliyor. Saç sağlığı ile 20 yıldan fazladır ilgilenen biri olarak doğru bilinen yanlışları anlatmayı ve merak edilenleri yanıtlamayı çok seviyorum. Uzun uzun anlatabilirim… Son olarak söylemek istediğim bir şey var. “Saçlarınızın geleceğini garanti altına alın. “ Henüz onları kaybetmemişken yapabileceğiniz çok şey var, unutmayın. Milliyet Gazetesi Cadde Eki Yağmur Kalyoncu Röportajı 04/10/2020 Pazar

Comments


IMG_6558.jpg

Merhaba Ben

Saç Dedektifi

En doğru, en sağlıklı ve en güncel saç çözümleri ile saçlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlamak için buradayım. Ben işimi çok ama çok seviyorum. “Saç” benim için hayatım oldu. İsterim ki benim saç önerilerim sayesinde siz de çok mutlu olun!

Benden Haber Almak İçin

Kayıt Olduğunuz İçin

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page