top of page

Saçları Kestirmek Onların Daha Hızlı ve Gür Uzamasına Yardımcı Olur Mu?

Her gün bana bu soru soruluyor. Özellikle saç dökülme sorunu yaşayanların çoğu dökülmeyi durdurmak için saçları sıfıra kestirmeyi seviyorlar. Burada seviyorlar derken, biraz teknik amaçlı söyledim. Böyle bir metot giderek artan bir popülaritesi ile karşıma çıkıyor…

Ne yazık ki, diyeceğim. Çünkü böyle bir şey yok. Teknik olarak size bunların açıklamasını yapmaya çalışacağım.

Bir kere, uzayan saçlar kökü stimüle edebilecek durumda değil, olay tamamen tek yönlü ilerliyor. Dolayısıyla saçınızın daha sağlıklı ve çabuk uzamasını istiyorsanız, köklere yardımcı olmanızı öneririm.


Özellikle bir Kadın için, saçları sıfıra kestirmek ayrıca bir stres kaynağı yaratmış oluyor ve yaşanan stres ve üzüntü ne yazık ki saçların daha da çok dökülmesini tetikleyebilir. Bu yüzden ne demek lazım? Aslında “kaş yaparken göz çıkarmak” gibi bir olay da yaşanabilir. Olabilir diyorum, çünkü herkes aynı seviyede bu stresi yaşayacak diye bir olmazsa olmaz beklentimiz yok.

Önemli bir detay daha – saçlarınız diyelim ki 50 cm, ve siz onları sıfıra kestirdiniz. Çıkan saçların hepsi bir kere “0 kilometre” saç olmuş oluyor, yani tazecik ve işlemsiz, yani üzerine herhangi kimyasal işlemler uygulanmadan uzuyor. Dolayısıyla sizin gözünüze bu saçlar daha sağlıklı gelebilir de. Ve ayda ortalama 1 cm uzarken, göz kararı ile takip ederken bu uzama hızını, aslında sanki çok daha hızlı uzuyormuş gibi hissiyatına kapılabilirsiniz de. Çünkü 50 santimetrede 1 cm uzamasını fark etmektense, 2 santimetrede 1 cm fark etmek çok daha kolay.

Ve son olarak – daha önceki yazılarımda da anlattığım gibi, saçları periyodik olarak kestirmenin şöyle bir faydası var ki – insanlarda saç uçları diplerinden her zaman daha ince. Duruma göre daha çok yıpranmış olabiliyor, çok fazla kimyasal işlemlere maruz kaldıkça, ama hiç işlem görmeyen saçlarımız da muhakkak uçlara doğru daha çok inceliyor. Bu yüzden onları kestirerek, saçların uçlarını daha tok ve kalın hissetmeniz hem sizi daha mutlu edecek hem de saç kalitenizi arttıracak, çünkü yıpranmış ve karışmaya müsait olan saçlar, tarama esnasında saç köklerine daha çok yük oluşturup, saç dökülmesini tetikleyebilir.

Ve dediğim gibi, saç dökülme sorununuz varsa, onları kestirmekle zaman kaybetmeyin. Bir an evvel uzmana başvurup, trikolojik saç analizi yaptırın ve köklerinize yardımcı olmaya başlayın.


Comments


IMG_6558.jpg

Merhaba Ben

Saç Dedektifi

En doğru, en sağlıklı ve en güncel saç çözümleri ile saçlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlamak için buradayım. Ben işimi çok ama çok seviyorum. “Saç” benim için hayatım oldu. İsterim ki benim saç önerilerim sayesinde siz de çok mutlu olun!

Benden Haber Almak İçin

Kayıt Olduğunuz İçin

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page