top of page

Saç Dedektifi ile Tanışma Zamanı

Saç stilimle ilgili radikal değişikliğe gitme hazırlıkları yaparken harika bir kadınla tanıştım. Adı Victoria. Ama saç dedektifi diyor herkes ona. Sohbetlerimizden derlediğim harika başlıkları ve merak edilenleri sizin için köşeme taşımaya karar verdim.

Sonbahar demek benim için bakım ve güzelleşme zamanı demek. Hafif serinleyen havalarda eve çekilip yaz boyu deniz, güneş gibi sebeplerle dengesi bozulan cildi onarma zamanı demek. Mesleğimden dolayı yeni bir yayın sezonunun başlaması demek. Haliyle saçlarda, başlarda; kıyafetlerde tatlı bir hazırlıkla yeni bir imaj zamanı demek.

Böyle küçük motive edici hazırlıkları seviyorum. Yeni bir güne başlamak için masum sebepler oluyorlar. Ben işte böyle tatlı telaşlardayken özellikle de saç stilimle ilgili radikal değişikliğe gitme hazırlıkları yaparken harika bir kadınla tanıştım. Adı Victoria. Ama saç dedektifi diyor herkes ona. Tesadüf olmamalıydı karşılaşmamız.

Enerjimiz o kadar tuttu ki haftada en az iki kez bir araya gelmeye ve saç sağlığı / bakımı üzerine sohbetler yapmaya başladık. Bir güzellik editörü olarak saç bakımı ile ilgili doğru bildiğim ama aslında yanlış olan o kadar çok şey varmış ki sevgili saç dedektifini tanıyınca anladım.

Bu sohbetlerimiz aramızda kalmayacak kadar değerli bilgiler içeriyordu. Dedim ya tesadüf değildi karşılaşmamız. Sizleri saç sağlığı konusunda aydınlatmak için bir araya gelmiştik. Sohbetlerimizden derlediğim harika başlıkları ve merak edilenleri sizin için köşeme taşımaya karar verdim.

Saç sağlığı ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa bize iletebilirsiniz. Saç dedektifi ile sorularınızı cevaplandırmak için sabırsızlanıyoruz. Bu arada çok iyi bir ikili olduk. ‘’ Yağmur kalyoncu takipte, saç dedektifi ile birlikte.’’ Pazar kahveleriniz hazırsa, haydi başlayalım.

SAÇ BAKIMI İÇİN KÖKLERE İNMEK LAZIM

Yağmur kalyoncu: Sevgili saç dedektifi; kökü bende diye çoğu zaman kıymetini bilmediğimiz saçlarımızın sağlığı için neler yapmalıyız?

- Saç dedektifi: Saçlarımızı tanıyor muyuz? Bir kere bu soruya doğru bir cevap vermek lazım. Saçlarımızın neye ihtiyacı olduğunu biliyor muyuz, bu soruyla yola çıkmalıyız. Vücudumuz farklı dengelerden ibaret. Bu dengeler bozulduğunda çeşitli belirtiler hissediyoruz. Örnek vermek gerekirse; burun akıntısı,boğaz ağrısı veya ateşin yükselmesi ile ‘’ galiba üşüttüm,hastalanıyorum’’ diyoruz. Hatta son dönemde ‘’ eyvah, covid-19 muyum’’ diye endişeleniyoruz. Yani vücudumuz bize hep bir uyarı veriyor.


Konu saçlarımızla ilgili olunca saçlarımızın bize ihtiyacı olduğunu; ne yazık ki bizi terketmeye başladığında ve kayıplar yüzde 30-40 oranlarına kadar ulaştığında anlıyoruz. Emin olun, saçlarını kaybeden insanlar saçlarının altından bile daha değerli olduğunu hissederler. Kökü bende diye hor kullandığınız saçların ne yazık ki kökü artık sizde değildir. İşte böyle durumlarda insanlara yardımcı olabilmek benim en büyük mutluluk kaynağım. Artık ilerleyen teknolojiler sayesinde, giden o saçların yerine CNC XT veya medikal saç protez uygulamaları gibi çeşitli yöntemler uygulanabiliyor.

Yağmur Kalyoncu: Saçlarımıza doğru bakım uyguladığımızı nasıl bileceğiz?

- Saç dedektifi: Çoğu insan saçlarına maskeler yaparak, kremler uygulayarak bakım yaptığını zannediyor. Tabii bunlarda yapılması gereken şeyler ama öncelikle köklere odaklanmak lazım. Saçlarımız da tıpkı ormanlardaki ağaçlar gibi sağlıklı topraklara ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir toprak olmadan bitkiler büyüyemez, su ve besin alamaz. Bu yüzden önce saçlarınızın topraklarına yani köklerine inin. Bunun için de saçlı deri bölgesine çok iyi bakma gerekli. Öncelikle gözlem yapmalısınız. Evde yapacağınız bu kontrollere ilave saçlarınızın doğru beslendiğini kontrol etmek için periyodik olarak saç check -up’ı yaptırmanızı öneriyorum. Bu check-up’ lar sayesinde saçlarınızın neye ihtiyaç duyduğu, trikolog uzmanlar tarafından belirlenecek. ‘’ Periyodik ’’ kelimesinin altını çizmek istiyorum. Nasıl ki belirli aralıklarla kan aldırıp değerlerinizi kontrol ettiriyorsunuz; saçlarınız için de dönemsel aralıklarla bu check-up’ı yaparak farklı dönemlerde saçlarınızın farklı ihtiyaçlarına veya sorunlarına çare bulabilirsiniz. Bir saç. MR’ı çektirdiğinizi hayal edin. Saçlarınızın 5-10 yıl sonraki durumunu öngörebilme şansına sahipsiniz.

Yağmur Kalyoncu: Biraz da takipçilerimizden gelen soruları yanıtlayalım… İlk soru,’’ Saçlarım dökülüyor, ne yapabilirim?’’

- Saç Dedektifi: Bir örnekle açıklamak isterim. Diyetisyene gittiğinizde nasıl vücut kitle indeksiniz ölçülüyorsa, aynı şekilde saçlarınızın da kitle indeksinin ölçülmesi gerek. Bu ölçümler çok özel aletler tarafından yapılıyor. FDA tarafından onaylı bu cihazlar, saçlarınızın ne seviyede olduğunu bize anlatarak, yapılacak tedaviler/terapiler için bize yol gösterici oluyor. Rakamsal takipler bizim işimizde çok önemlidir. Çünkü saçlı deri bölgenize herhangi bir ilaç sürdüğümüzde bu ilacın size iyi gelip gelmediğini bir şekilde tespit etmemiz lazım.

COVİD-19 DA SAÇLARI ETKİLİYOR


Yağmur Kalyoncu: Bir diğer yönetilen soru şu: ‘’ covid-19 saçları döküyor mu? ’’

- Saç dedektifi: Covid-19 ne yazık ki hem sağlığımızı yoran ve bağışıklık sistemimizi yıpratan, hem de psikolojik olarak hepimizi korkutan, strese sokan bir hastalık. Covid-19’a yakalanan ve tedavi sürecini başarılı tamamlamış hastalarda tabii ki çeşitli düzensizliklerin görülmesi normal.

Özellikle stres düzeyinin artması ile saç dökülmelerinin yaşanması da olası yan etkilerden. Covid-19 süreci; hem stres ve psikolojik kaygı faktörlerinden dolayı saçlarınızın dökülmesini tetikliyor olabilir hem de vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak, yeni saçların çıkması için vücudun yeterince gücü bulamamasına yol açabilir. Özellikle bu dönemde kalıcı saç hasarları gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için muhakkak trikolog saç uzmanlarına başvurulması gerekir.

Yağmur Kalyoncu: Gelen sorulardan bir tanesi de şöyle: ‘’ saç diplerim kaşınıyor ve kepeğim var, ne yapabilirim? ‘’

- Saç Dedektifi: Saçlı deride kepek sorunu çeşitli sebeplerle oluşabiliyor. Bunların başında saçlı derinin aşırı kuru, gerekli nem ve besini alamıyor olması geliyor.

Dermatoloji biliminin yan dalı olan Trikoloji bilim dalı işte bu konularla ilgileniyor. Saçlarınızın sağlığı ve geleceği hakkında araştırmaları ve testleri yapıyor. Saçlarınızın dökülmemesi ve ileride de dökülme riski varsa bu riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için çeşitli analizler yapıyor. Bunların başında da saç check-up’ı geliyor.

Saçlarınıza bakım yapmadan önce onların neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz çok önemli.

Sevgili saç dedektifi ile birlikte konuşacağımız çok konu başlığı var. Birazını da bir sonraki yazımıza bırakalım istiyorum. Çok teşekkür ederim bilgilendirmeler için. Siz de sorularınızı @sacdedektifi ve @yagmurkalyoncu Instagram adreslerimizden bize iletebilirsiniz. Kaynak: Hürriyet Kelebek 27.09.2020 Pazar

Comments


IMG_6558.jpg

Merhaba Ben

Saç Dedektifi

En doğru, en sağlıklı ve en güncel saç çözümleri ile saçlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlamak için buradayım. Ben işimi çok ama çok seviyorum. “Saç” benim için hayatım oldu. İsterim ki benim saç önerilerim sayesinde siz de çok mutlu olun!

Benden Haber Almak İçin

Kayıt Olduğunuz İçin

Teşekkürler!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page